úterý 23. června 2015

Mapei Kerapoxy - spárovací hmota

Tato spárovací hmota od firmy Mapei se jmenuje Kerapoxy a je vyrobena na bázi epoxidových pryskyřic, protože použitím těchto pryskyřic spárovací hmota dosahuje odolnosti proti působení chemických látek. Epoxidové pryskyřice také zaručují perfektní vodotěsnost. Díky těmto vlastnostem se do dnešní doby spárovací hmota využívala hlavně v potravinářském a chemickém průmyslu. Nyní je to však o něčem jiném, protože díky snížení nákladů na výrobu se využití spárovací hmoty velmi rozšířilo. Zpracování spárovací hmoty Mapei Kerapoxy je o trochu složitější než klasická spárovací hmota na bázi cementu a to tak, že se od sebe liší dobou zpracovatelnosti a spárovací hmota Mapei Kerapoxy má perfektní užitné vlastnosti. Veškeré spárovací hmoty na bázi cementu postupem času ztrácí svůj počáteční barevný odstín a dochází k šednutí. Velmi náchylné jsou světlé odstíny, ale také například černá barva. Ztrácení barevného odstínu je zapříčiněno nasákavou strukturou minerálního materiálu a to tak, že při omývání vstupuje znečištěná voda do spárovací hmoty a dochází tak k již zmíněnému šednutí. K zamezení šednutí můžete využít speciální impregnační prostředky a samozřejmě provádět pracné čistící procesy. Výše zmíněné problémy vyřeší spárovací hmota Mapei Kerapoxy, protože má perfektní voděodolnost, která zamezuje vstupováním znečištěné vody do struktur hmoty a zamezuje tak následné šednutí. Není tedy nutné zde provádět pracné čistící procesy, ale stačí pouze postupovat jako u mytí podlahy.


Spárovací hmota Mapei Kerapoxy je vhodná na využití v těchto oblastech:

  • Koupelna - lze jej využít na podlahy, sprchové kabiny,…
  • Terasy
  • Balkony
  • Kuchyně - hlavně na podlahách, kuchyňských plochách, obkladech stěn, okolí sporáku a dřezu (spárovací hmota Mapei Kerapoxy je odolná vůči působení cukrů, tuků, kyselin,…)
  • Hygienicky nezávadné prostředí - zejména v mlékárnách, pivovarech, vinařských závodech, nemocnicích, …
  • Bazény
  • Mechanicky a chemicky zatěžované a silně znečišťované prostory - laboratoře, myčky automobilů, chemické prostory, banky, …


Epoxidové spárovací hmoty mají velmi výrazně snížené výrobní náklady, ale i přes to nepatří k nejlevnějším spárovacím hmotám. Skutečný podíl epoxidových spárovacích hmot na celkových nákladech je jen kolem 3 % hodnoty dlažeb nebo obkladů. V nabídce je 26 barevných odstínů těchto epoxidových spárovacích hmot, které odpovídají barevnému spektru Mapei určené pro cementové spárovací hmoty Ultracolor Plus® a silikonové těsnící tmely Mapesil AC. Pokud jsou některé prostory vystaveny silnému znečišťování a chemickým procesům, tak tyto spárovací hmoty vytvoří perfektní systém.


Využití spárovací hmoty Mapei Kerapoxy

Jak je výše uvedeno, jedná se o produkt firmy Mapei s názvem Kerapoxy, který je dvousložkovou epoxidovou spárovací hmotou.

K použití spárovací hmoty Kerapoxy je nutno obě složky důkladně promíchat. Dbejte na to, abyste nevyužívali pouze část balení. Vyhnete se tak možným chybám v poměru míchání jednotlivých složek materiálu. Pokud jste hmotu již dostatečně rozmíchali, tak je nutné, aby byla zpracována do 45 minut a to při teplotě nejlépe kolem +23°C.

Upozornění!

Zejména v období zimy je velmi vhodné umístit nádobu se studenou hmotou do lázně s teplou vodou a postupně ji promíchávat. Dále pak můžete teplovzdušným ohřívačem ohřát povrch dlažby nebo obkladu.

Pro spárování se využívá tvrdá gumová stěrka, kterou odstraníme zbytky spárovací hmoty, které vzniknou po vyplnění spár. Je velmi důležité, aby lepící tmel a spáry byly zcela suché.

Až Vám spárovací hmota částečně ztuhne, tak ji lehce navlhčete a přebytečnou hmotu odstraňte pomocí čistící drsné houby (Scotch-Brite®). Do konečného stádia je třeba povrch ploch dočistit pomocí měkké spárovací houby, která je namáčená do vody. Je třeba dbát na to, aby při čištění spár vodou nedošlo k namáčení ještě nezaspárovaných ploch.

K dočištění můžete také použít 10% roztok lihu s vodou, ale to pouze v nezbytných případech. Dále lze použít pro dočištění Pulicol, ale vlivem chemické činnosti se může stát, že hlavně světlé odstíny u nevyzrálého Kerapoxy dojde k zbarvení povrchu spáry. Další způsob odstranění zbytků může byt také pomocí horkovzdušné pistole, ale působením vysoké teploty dochází ke křehnutí a ztrátám původních vlastností epoxidové hmoty. Při využití spárovací hmoty Mapei Kerapoxy dostanete líbivou a kvalitní úpravu dlažeb a obkladů.

9 komentářů:

  1. Super, díky za článek. Tuto značku znám a už jsem od nich pár produktů i měl. Zrovna spárovací hmota od nich mi ale tak nějak unikla. Když jsem ji potřeboval na rekonstrukci, tak jsem nakonec koupil tu od ST Line. Myslím si ale, že ta je také velice kvalitní. Já s ní tedy neměl jediný problém.

    OdpovědětVymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

    OdpovědětVymazat
  3. Díky moc za tip. To si někde uložím. My se právě chceme nejspíš ještě letos nebo příští rok pustit do rekonstrukce našeho domku. Bude tu práce jako na kostele, tak jsem zvědavá na kolik to celkově vyjde. Přemýšleli jsme už i nad tím, jak to zafinancovat a jako ideální volba se nám zatím jeví nějaká hypotéka.

    OdpovědětVymazat
  4. Tohle se určitě bude hodit. Mockrát díky za tip. Právě koupelnu asi budeme u nás dělat jako poslední, ale novou podlahu tam určitě chceme. Teď právě děláme podlahy všude jinde v bytě. Nakonec jsme zvolili vinylové podlahy a musím říct, že zatím to vypadá skvěle. Máme teda hotový pouze obývák, ale už tam ta podlaha vypadá fakt dobře. Těším se až to bude komplet.

    OdpovědětVymazat
  5. No, my před pár týdny dělali dlažbu v kuchyni a právě spárovací hmota je něco, na čem jsme se s manželem nemohli shodnout. Nakonec ale dal na mě a máme tam světlou spárovací hmotu od Baumitu. Je pravda, že bude možná celkem těžké, aby spáry zůstaly čisté, ale o to už se postarám. :)

    OdpovědětVymazat
  6. Mně teda docela dost vyhovuje spárovací hmota od Ceresitu. Pro laika jde asi o nejjednodušší, protože to s tím natáhne každý, kdo má ruce a všech pět pohromadě. Navíc docela dobře propouští a dýchá. Takhle se nám totiž stalo na chalupě, že spárovačka propouštěla až moc a začal plesnivět beton pod dlažbou. Takže všehcno muselo dolů a nastoupila krémová injektáž zdiva. Docela peklo, ale nakonec se to dalo vyřešit. ;-)

    OdpovědětVymazat
  7. Měl bych takovou otázku. Chystám se teď dělat nové obklady na chalupě a po dlouhém rozhodování jsem se rozhodl pro dřevěné obklady. Teď je ale otázka - s jejich instalací moc zkušeností nemám, tak myslíte, že by bylo lepší si na to najmout nějakou firmu? Co se prací na domě týče, tak rozhodně nejsem žádný antitalent, ale jak s něčím nemám zkušenost, tak se do toho nerad pouštím na vlastní pěst.

    OdpovědětVymazat
  8. Při výběru prostředků si vždycky dávám pozor na jejich složení. I když by měly být některé přípravky setrnější, vždy si při jejich používání vždy nasazuji pevné ochranné rukavice, abych si nepoškodila ruce. Nedávno jsme dělali menší úpravy v koupelně a bez pořádných rukavic bych měla nejspíš vysušené ruce. Hravě se tak vyhnu ekzémům, se kterými má často problémy.

    OdpovědětVymazat
  9. Dobrý den, taky dbám na to, abych měla při manipulaci s chemickými přípravky nebo při jiných pracích dostatečnou ochranu. I když se jedná o šetrnější prostředky, tak si vždycky při jejich používání nasazuji kvalitní ochranné rukavice. Nedávno jsem vyměňovala těsnící šnůry v krbových kamnech a na tuhle práci jsem si koupila ochranné rukavice.

    OdpovědětVymazat